שחר פרלמן - יועץ לעסק מצליח

עסק מצליח

להקים עסק הייטק מצליח / שחר פרלמן

השנה האחרונה לא הייתה קלה.
המשבר העולמי פגע פגיעה ישירה גם בענף ההייטק. תקופה זו מהווה הזדמנות להקים עסק הייטק מצליח.
מטרת מאמר זה לתת ליזמים שהקימו עסק קטן, או שמעוניינים להקים עסק, כלים לעסק מצליח ומשגשג.

עולם ההייטק תמיד התאפיין בעצמאים ובחברות קטנות, שלימים גדלו להיות חברות ענק.
לא אשכח ראיון עבודה שהיה לי בשנת 1987, בחברה קטנה בדירה קטנה ברחוב יהודה הלוי בת"א – חברת פורמולה שמה. לימים פורמולה הפכה לחברת הייטק מהמובילות בישראל.
גם חברת מתודה, שלימים הייתי המנכ"ל שלה והיום חוגגת 25 שנים (מזל טוב), החלה כחברה של איש אחד ובהמשך הפכה לחברה עם לקוחות דגל, מיתוג גבוה, שם טוב, מוניטין, מחזור נאה רווח ו- 70 עובדים.

אז איך עושים זאת? איך לוקחים חברה של איש אחד עם ידע מקצועי נרחב והופכים אותה לעסק משגשג עם 50 עובדים בארץ ואולי גם בעולם?

  
חשוב להבין שהמעבר משכיר לעצמאי אינו קל. זהו עולם מורכב, עם שני צדדים מנוגדים.
מצד אחד - חופש, כיף לעשות מה שרוצים, מתי שרוצים, אין בוס שאומר מה לעשות.
מצד שני - צריך לדאוג לעסק, לשווק, להביא לקוחות, לקדם שיתופי פעולה, לשלם מיסים ועוד. להיות מקצוען זה לא מספיק, חייבים להבין בעסקים.

ישנם מספר דרכים להתמודד עם החוסר בידע העסקי:

להיות בקשר עם רו"ח טוב (זה חיוני בכל מקרה)
להיעזר במט"י (המרכז לטיפוח יזמות) - למטי"י יש סניף כמעט בכל עיר
להיעזר ביועץ – מאמן עסקי, שמכיר את עולם ההייטק וילווה אותך בדרך להצלחה

ללא ידע עסקי, זה יהיה כמעט בלתי אפשרי להצליח. להיות מומחה DBA, SAP, ORACLE, רשתות או מה שלא יהיה, לא מספיק כדי להקים עסק מצליח.

הזכרתי מספר פעמים את המושג "עסק מצליח". מהו עסק מצליח?
מה בעיניי זה לא עסק מצליח: זה לא להחליף ג'וב כשכיר בגו'ב כעצמאי - לעבוד 150 או יותר שעות בתעריף טוב אצל לקוח אחד, זה להחליף ג'וב בג'וב. אין כאן חופש, אין גמישות, אין עתיד.
עסק מצליח, זה עסק שלימים ניתן לשכפל את ההצלחה שלו. עסק המאפשר לבעליו לעבוד כמות שעות שמתאימה לו ולעבוד בפרויקטים שמעניינים אותו. עסק שמאפשר לבעליו להיות בחופש כשבא לו והעסק ימשיך להיות פעיל ולאפשר לו הכנסה פאסיבית מהעסק.

נשמע טוב?


מהן התשתיות שיש להקים על מנת להגיע לעסק שכזה?

חזון גדול - מחקרים רבים מציינים, שבעלי עסקים מצליחים (ועשירים) הקימו את העסק לא למען התעשרות אלא למען חזון גדול. מחקר עקב אחרי בוגרי אוניברסיטאות במשך 20 שנים. בסוף התקופה התברר כי ישנם 101 מיליונרים בקבוצה, וההתפלגות שלהם הייתה לא פחות ממדהימה: רק אחד מהמיליונרים היה מהקבוצה שרצתה רק להתעשר, ומאה הלכו אחרי החזון שלהם!
טיפ להגדרת חזון גדול של יזם הייטק - החזון עוסק תמיד בנתינה ללקוחות.

לתת ערך
- עסק חזוני קיים כדי לתת ערך ללקוחות, לפתור להם בעיה מהותית, בתחום בו אתם הכי טובים. חשוב שכבעלי עסק תהיה לכם היכולת להיות מיוחדים. שאלה חשובה שיש לשאול: במה אתם הכי טובים? מה הערך הייחודי שיש לכם לתת לעולם וללקוחות שלכם?

תכנון
 - עסק לא גדל או מתפתח יש מאין. הגדרת המטרות והיעדים לעסק הינה שלב מקדים וחשוב. בהמשך יש לפרוט אותם לתוכנית פעולה מוגדרת כמה שנים קדימה כולל: משאבים, גורמים מבצעים, לו"ז, סיכונים וחלופות. חלק מהפעולות יבוצעו כבר בתחילת תהליך העבודה, כגון: שם לחברה, יצירת לוגו, חיפוש לקוח ראשון ועוד.
הלקוחות איתם אני עובד, יודעים בברור מהי הדרך להצלחה, מה היעדים שלהם, מספר עובדים צפוי, מחזור צפוי, רווח צפוי ועוד.

מבנה ארגוני – חשוב לתכנן את מבנה העסק אותו רוצים בהמשך – מי יהיה המנכ"ל (זה לא חייב להיות אתם), משאבי אנוש, מכירות, ניהול משרד ועוד. בשלב הראשון אתם תעשו את רוב התפקידים, אך זה ישתנה במהרה בהמשך. נקודה חשובה בגידול העסק היא שכירת עזרה לעסק. העזרה יכולה להיות בדמות מנהלת משרד לפי שעות (VA – Virtual Assistant ), סיוע במכירות ובהמשך העובד הראשון.

שיטה (
SYSTEM) - עסק מצליח הוא עסק מתועד, עם נהלים, תיעוד ושיטה ברורה כיצד ניישם כל פעולה בעסק. החברה הראשונה שעבדה כך, כבר לפני מעל יובל שנים, הייתה מקדונאלדס. היום jחברת ארומה, עושה זאת בהצלחה רבה בארץ ובחו"ל. ליצירת שיטה בעסק יש לתעד כל מה שעושים בעסק. רק כך תוכלו להעביר ידע לעובד הבא שיגויס, לאפשר לו לעבוד בדרך שאתם רוצים: מתן שירות ברמה המתאימה, השגת לקוחות מסוג מסוים, נתינת פתרון ללקוח בצורה מיטבית ואחידה. ראו עוד במאמר ה- SYSTEM שיטה להצלחה באתר שלי

חלוקת מניות בחברה - חברות הייטק רבות נוהגות לחלק אופציות לעובדים. חשוב לתכנן מהלך זה בעת הקמת החברה ולהיעזר בעו"ד עסקי שילווה אתכם. נקודה למחשבה - האם אתם רוצים לחלק מניות לאחרים? חלופה ראשונה – לא לחלק מניות, להשאיר לעצמכם 100% מהבעלות ואולי לחסוך כאבי ראש בעתיד. חלופה שנייה – כן לחלק מניות ולהנות משותפים לעסק, שהגדלת העסק חשובה להם, כמו שחשוב לכם.

להיות בפעולה -
לצד התכנון, יש להיות בפעולה מיום הקמת העסק – לשווק, ללכת לפגישות, להפעיל קשרים. בהייטק כולם מכירים את כולם. זהו אחד הדברים החשובים ביותר ולכן חשוב להיות פעילים ברשתות חברתיות ובמיוחד ב- Linkedin. צרו קשרים עם חברים מהצבא, מהלימודים, מעבודה קודמת ועוד. רצוי שהיועץ שמלווה אתכם יהיה אף הוא בעל קשרים ענפים.

העובד הראשון -
עובד זה יהיה אחד מגורמי ההצלחה שלכם. חשוב שהוא ישלים אתכם, יאמין בחזון שלכם, יהיה בעל ערכים דומים, יראה גמישות להתחלת פעילות מדורגת. שכירת עובד במשרה מלאה, בשלב זה, אינה קלה. עם זאת שכירת עובד זה היא פריצת הדרך של העסק. לא עוד חברה של איש אחד. העובד הראשון יסייע בקליטה שלו בחברה בעזרת קשריו וניסיונו. הוא יסייע בשיווק ובמכירות ובמהרה יעבוד במשרה מלאה ויסייע בקליטת העובדים הבאים.


נו, איך זה נשמע?
מלהיב? לעבור מחברה של איש אחד לחברה שמסייעת לעשרות לקוחות בארץ ובעולם, מספקת פרנסה לעשרות משפחות ומביאה רווחה כלכלית, אושר, ותחושת נתינה לבעלים, לכם. חברה שמשאירה חותם בעולם.

נשמע כמו הרבה עבודה להגיע להצלחה?
בוודאי! עם זאת הכול מתחיל בצעד קטן.

זו עבודת תכנון, כוונון והתכוננות. לדעת לאן הולכים ואיך הולכים ואז לפסוע בשלווה בשביל שהתוויתם, כשבכל רגע ברור לכם מה עושים ולאן מוביל הצעד הבא.
בימים אלה אני מלווה מספר לקוחות בצעדיהם הראשונים ואני נפעם כל יום מחדש, מגודל החזון, הנחישות, והרצון העז שלהם כמקימי חברות חזון.   

אשמח לשמוע על החזון הגדול שלכם.

כתבו לי עליו ל- shachar@behappy.co.il

דף הבית     |    פרופיל חברה     |     לקוחות ממליצים     |    מאמרים     |    בלוג     |     צור קשר 

 08-9353377  -   שחר פרלמן - Be-Happy   |      האתר מעוצב ע"י מזי  -  08-9355030

Powered by Artvision | Truppo Websites